بازدید از عوامل لرزه خیزی شهرستان بهاباد

بازدید از عوامل لرزه خیزی شهرستان بهاباد

بازدید از عوامل لرزه خیزی شهرستان بهاباد

 

اعضای کارگروه "زلزله، لغزش لایه های زمین، ابنیه، ساختمان و شهرسازی" از پدیده های مرتبط با لرزه خیزی در شهرستان بهاباد بازدید نمودند.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری یزد: این کارگروه با محوریت اداره کل راه و شهرسازی تشکیل شده است که شهرداری، استانداری، سازمان نظام مهندسی ساختمان، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، شرکت گاز استان یزد و ... اعضاء این کارگروه می باشند.

 

طیبه رادمنش نماینده شهرداری در این کارگروه ضمن بازدید از پدیده های لرزه خیزی گفت: شهرستان بهاباد بین دو گسل بهاباد و کوهبنان واقع شده و میزان لغزش این گسلها 1/5میلی متر در سال برآورد شده است. این دو گسل از گسلهای فعال منطقه هستند به گونه ای که هر از چند گاهي باعث رخداد زمين لرزه ميشوند. از اين ميان ميتوان به زمين لرزه سالهاي 1977،1933،1903،1978 (گسل بهاباد)  و زلزله سالهاي 1854 ، 1864 ، 1871 ،1938 ، 1977 (گسل كوهبنان) اشاره كرد. این زمین لرزه ها وتداوم آنها باعث تخلیه روستاهای مسکونی (دهنو ملا اسماعیل، جعفرآباد، چله خانه و ...) در منطقه بهاباد شده است. 

 

وی با توجه به قرار گیری شهرستان بهاباد در فاصله 210 کیلومتری جنوب شرق شهر یزد و ثبت سالانه بیش از 250 زلزله توسط دستگاههاي لرزه نگار ايستگاه زلزله نگاري استان يزد خواستار توجه ویژه به مسئله زلزله در طراحی و اجرای ابنیه شد.