بازدید معاون شهرسازی و معماری از بوستان شعر و ادب در روز هوای پاک

بازدید معاون شهرسازی و معماری از بوستان شعر و ادب در روز هوای پاک

 

پس از نهایی شدن طرح های بازپیرایی پارک های منتخب مناطق پنج گانه، معاون معماری و شهرسازی شهرداری یزد روز هوای پاک را برای بازدید از یکی از بوستان های منتخب و بررسی طرح نهایی در محل پروژه انتخاب کرد. در این بازدید که از بوستان وحشی بافقی در ناحیه تاریخی شهرداری یزد صورت پذیرفت، مجتبی فرهمند در حضور مشاور طرح و برخی کارشناسان شهرداری جزییات طرح را بررسی و خواهان تسریع در روند اجرای طرح گردید.

مجتبی فرهمند در خصوص طرح بازپیرایی پارک ها گفت: از چندی پیش و پس از بازپیرایی موفقیت آمیز بوستان باغ ملی تصمیم بر آن شد که در هر منطقه از شهر پارکی انتخاب و با رویکردی مشابه بازپیرایی شود. هدف از این بازپیرایی ارائه تعریفی جدید از پارک می باشد که بر اساس موضوعی که برای پارک تعریف می شود فضا به گونه ای آماده می شود تا بتواند مخاطب بیشتری را به خود جذب کرده و با افزایش تعامل مردم با اینگونه فضاهای شهری، نشاط و سرزندگی شهروندان افزایش یابد و قطعا زمانی حال شهر خوب است که حال شهروندانش خوب باشد. برای بوستان وحشی بافقی نیز با توجه به ارتباط و نیازی که احساس می شد موضوع شعر و ادب را مبنای طراحی خود قرار دادیم و تلاش داریم فضایی درخور و شایسته علاقه مندان به این زمینه را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به قرارداشتن در روز هوای پاک گفت: پارک ها و فضای سبز شهری ما به مثابه ریه های تنفسی این شهر عمل می کنند و ما تمام تلاش خود را در حفظ و گسترش آن به کار گرفته ایم و حتی در طرح های بازپیرایی تاکید شده است هیچ درختی هرچند کوچک در طرح حذف نشود و تمام طراحی ها با حفظ وضع موجود درختان صورت گرفته است. همچنین در تمامی طرح ها مسیرهایی برای دوچرخه سواری در اطراف پارک ها دیده شده است که هدف از آن تشویق و گسترش فرهنگ دوچرخه سواری در بین کودکان و بزرگسالان است.

مجتبی فرهمند که در حال حاضر شهردار منتخب شهر یزد نیز هست در خصوص سایر پروژه های شهرداری که با موضوع کمک به داشتن شهری با هوای پاک در دست اقدام است افزود: طراحی مسیل شهر یزد به عنوان مسیر پیاده راه و دوچرخه سواری، طراحی فضاهای شهری با رویکرد پیاده محوری، طراحی مسیرهای دوچرخه سواری مطابق استانداردهای شهرسازی، تکمیل پروژه شهرک مشاغل آلاینده شهری و توسعه حمل و نقل عمومی از طریق پروژه هایی نظیر تراموای شهری، مسیرهای BRT، توسعه و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی و مناسب سازی آنها برای سالمندان و معلولین از جمله اقداماتی است که برای آنها برنامه ریزی و در بعضی موارد اجرایی شده است.

در حاشیه این بازدید مجتبی فرهمند بازدیدی هم از دبیرستان دور اول شهید فتاحی در مجاورت بوستان وحشی بافقی داشت و در جمع دانش آموزان این مدرسه در خصوص روز هوای پاک صحبت کرد و آنها را تشویق کرد تا با اقدامات مختلف، هوای شهرشان را داشته باشند.