تسهیل در صدور پروانه های ساختمانی در طرح جدید معاونت شهرسازی و معماری

تسهیل در صدور پروانه های ساختمانی در طرح جدید معاونت شهرسازی و معماری


تسهیل در صدور پروانه های ساختمانی در طرح جدید معاونت شهرسازی و معماری

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد از صدور نخستین پروانه های ساختمانی با رعایت پیشروی متناسب با پلاک های همجوار در طرح جدید صدور پروانه ساختمانی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری، مجتبی فرهمند درخصوص رویکرد شهرداری در اجرای این طرح گفت: یکی از عمده تخلفاتی که در حال حاضر در ساخت و سازهای سطح شهر رخ میدهد پیش روی غیرمجاز در هنگام ساخت می باشد که این تخلف به نوبه خود منجر به پدیده ای به نام دو نقشه ای در تعاملات بین شهرداری و سازمان نظام مهندسی و سایر مراجع می‌گردد. اتفاقی که خود باعث رخ دادن تخلفات گسترده بعدی و عدم امکان نظارت برا اجرای صحیح و با کیفیت ساختمان ها خواهد بود. در راستای جلوگیری از بروز اینگونه تخلفات و با نگاه استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود با هماهنگی صورت گرفته  بین معاونت عمرانی استانداری، شهرداری، اداره کل راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی دبیرخانه ای درخصوص ارائه مشاوره به شهروندان برای اخذ پروانه شهرسازی تشکیل گردیده است.

این دبیرخانه که اعضای آن را کارشناسانی از نظام مهندسی که به تایید شهرداری نیز رسیده اند تشکیل می‌دهند با بررسی موقعیت پلاک مراجعین، بازدید از محل و در نظر گرفتن وضعیت همجواری های موجود به مالکان در خصوص نقشه شهرسازی پلاک با در نظر گرفتن ظرفیت های قانونی مشاوره می دهند. در نتیجه نقشه هایی تهیه می‌گردند که ضمن رعایت خطوط قرمز طرح تفصیلی و حفظ پیوستگی و زیبایی بصری، امکان بهره برداری بهتری از زمین برای مالکان را دارا می باشند. پس از این مرحله با اخذ مصوبه کمیسیون ماده 5 امکان صدور پروانه برای مالکان فراهم می‌گردد. بدین ترتیب فرآیند دو نقشه ای از بین رفته و نقشه مصوب به عنوان سند مورد پذیرش در تمامی ارگان ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مجتبی فرهمند در خصوص این فرآیند که  با امضای قراردارد همکاری با سازمان نظام مهندسی استان از حدود سه ماه پیش در شهرداری یزد آغاز شده است افزود: اولین سری از نقشه هایی که با این روش تهیه شده بودند با طی مراحل مختلف در آخرین جلسه کمیسیون ماده 5 ارائه شدند که با تصویب آنها نخستین پروانه های ساختمانی با شیوه جدید صادر گردیدند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد در خصوص نتایج مورد انتظار از اجرای این طرح گفت: تلاش داریم تا با استفاده از تمامی تسهیلاتی که به واسطه طرح تفصیلی و سایر ضوابط بالادستی در اختیار داریم انعطاف بیشتری در صدور پروانه های ساختمانی ایجاد نماییم تا ضمن جلب رضایت مالکان به واسطه صدور مجوزهای قانونی، زمینه بروز تخلف را به حداقل برسانیم و از این طریق شاهد ساخت و سازهایی با کیفیت و با الگوی مناسب در سطح شهر باشیم.