شهر دوست‌دار کودک، بستر انتقال فرهنگ از نسلی به نسل دیگر

شهر دوست‌دار کودک، بستر انتقال فرهنگ از نسلی به نسل دیگر

اولین جلسه شورای اجرایی شهر دوست دار کودک روز پنجشنبه چهارم بهمن ماه سال جاری در محل دفتر معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد تشکیل شد. در این جلسه که نماینده شورای اسلامی شهر، معاونین شهرسازی و معماری و برنامه ریزی، رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی، قائم مقام معاونت خدمات شهری و تعدادی از کارشناسان شهرداری تشکیل گردید درخصوص اهمیت، جایگاه و ساز و کار اجرایی تشکیل اداره شهر دوست دار کودک بحث و تبادل نظر شد.

در این جلسه خانم عامری عضو شورای اسلامی شهر توضیحاتی در مورد اجلاس شهرهای دوست دار کودک که 25 تا 27 دی ماه با همکاری یونیسف در اصفهان برگزار شده بود ارائه نمود و اهمیت موضوع در سطح کشوری و بین المللی تشریح گردید.

مجتبی فرهمند، معاون شهرسازی و معماری و شهردار منتخب یزد در این خصوص گفت: کودکی زمان انتقال فرهنگ ها از نسلی به نسل دیگر است و ما باید بستر این انتقال را فراهم سازیم. شاید در بسیاری از جاها شهر دوست دار کودک تعریفی معادل ایمن سازی محیط برای استفاده کودکان داشته باشد اما در شهری مانند یزد با آن سابقه تاریخی در حفظ و گسترش فرهنگ و رسوم، باید علاوه بر این موضوع به جنبه فرهنگی ماجرا نیز توجه ویژه داشت. از این رو سرمایه گذاری در حوزه کودکان برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بایستی برنامه ریزی مناسبی در این زمینه صورت پذیرد.

فرهمند در خصوص نتایج مباحث جلسه نیز افزود: بر اساس دستورالعمل های موجود اداره ای تحت عنوان شهر دوست دار کودک ذیل معاونت شهرسازی و معماری تشکیل می شود که متولی اعمال سیاست های مربوطه در پروژه های شهری خواهد بود. کمیته راهبری متشکل از نمایندگان شورای شهر و مدیران واحد های مربوطه در شهرداری نیز، سیاست های لازم برای فعالیت این اداره را تبیین می نماید و در حال حاضر شورای اجرایی متشکل از مدیران و کارشناسان همین واحد ها، مقدمات مربوط به تشکیل این اداره را فراهم خواهد نمود.