طرح یزد آرزوها و سند یزد 1500 ادای دین کوچکی به تاریخ و هویت این شهر است.

طرح یزد آرزوها و سند یزد 1500 ادای دین کوچکی به تاریخ و هویت این شهر است.


طرح یزد آرزوها و سند یزد 1500 ادای دین کوچکی به تاریخ و هویت این شهر است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد از اجرای طرحی به نام یزد آرزوها برای جمع بندی نظرات و پیشنهادات مردمی و کارشناسان در زمینه پیش بینی آینده ای ایده آل برای یزد و در نهایت تدوین سند چشم اندازی برای صد سال آینده یزد با توجه به این نظرات و همچنین طرح های تهیه شده در حال حاضر خبر داد.

مجتبی فرهمند در خصوص طرح یزد آرزو ها و تدوین سند یزد 1500 گفت: امسال ما در آخرین سال از قرن چهاردهم هجری شمسی که پایان آن تحویل قرنی جدید است قرار داریم  و به نظر میرسد کمترین وظیفه ما برای پاسداشت میراث گذشتگان و عمل به امانتداری مان برای فرزندان و نسل آینده، تدوین سندی برای عینیت بخشی به آینده شهرمان است. سند "چشم انداز یزد 1500" يك سند تاريخي از دل طرحی بزرگ به نام "یزد آرزوها" خواهد بود. طرح یزد آرزوها مجموعه ای است از فعالیت هایی که به دریافت اطلاعات از رده بندی های مختلف سنی و تخصصی و فرهنگی جامعه می پردازد.

معاون شهرسازی و معماری در خصوص برنامه های این طرح گفت: جمع آوری اطلاعات پروژه های در دست طراحی برای ارتقای کیفیت زندگی در شهر، اخذ پیشنهاد و راهکار در قالب برگزاری رویدادهای تخصصی در حوزه های معماری و شهرسازی، برنامه ریزی و برندینگ شهری، فرهنگی و اجتماعی (نظیر نقاشی کودکان و داستان نویسی) از جمله فعالیت هایی است که اجرا خواهد شد و در نهایت جمع بندی این راهکارها در قالب سند چشم انداز یزد 1500 ارائه خواهد شد.

وی در خصوص هدف از اجرای این طرح گفت: تدوین این سند بهترين فرصت است كه بتوان الگويي را پيشنهاد كرد كه برای آیندگان ثبت گردد و دست مايه توسعه باشد . البته این سند بایستی راهنما باشد و لزوماً راه حل ارائه نمی دهد. اين سند يك هدف گذاري كلان خواهد بود كه در آستانه ورود به قرن جديد، یزدی جديد، پيشرفته و قابل زيست را بتواند پیش بینی کرد و در واقع این ادای دین کوچکی به تاریخ و هویت این شهر است.

مجتبی فرهمند در خصوص نحوه ارائه این سند نیز افزود: به غیر از ارائه گزارش مکتوب و کتابخانه برای استفاده متخصصان و صاحب نظران، شیوه های مختلف دیگری نیز می تواند مدنظر قرار گیرد. شاید جذاب ترین شکل ارائه این سند ساخت انیمیشینی با کیفیت از آینده شهرمان با فرض تکمیل تمام پروژه های اجرا شده، در حال اجرا، در دست طراحی و پیشنهادی از دل طرح یزد آرزوها باشد. فیلمی که بتواند با کنار هم قرار دادن پروژه های مختلف به مثابه اجزاری یک پازل بزرگ در نهایت تصویری جامع از آرزوی ما برای آینده شهر یزد بدهد. سندی که نه تنها در راه تقویت حس تعلق شهروندان به شهر و جلب اعتماد و همراهی آنان در اجرای پروژه ها، مدیریت شهری را کمک خواهد کرد که میتواند برگ برنده ای برای شهر یزد در رقابت برای جذب سرمایه گذاران باشد.